sobota, 20 października 2012

Winiarstwo Nowozelandzkie - charakterystyka

Ciekawym punktem na winiarskiej mapie świata jest państwo położone na południowo-zachodnim Pacyfiku czyli Nowa Zelandia. Po raz pierwszy została ona skolonizowana koło 1000 - 1300 roku przez przybyszów z Oceanii i Polinezji. Jednak pierwszym Europejczykiem, który dotarł w te okolice był Holender - Abel Tasman. Dopłynął on do jej wybrzeża w 1642 roku. Jednak prawdziwa kolonizacja wyspy rozpoczęła się dopiero w 1769 roku kiedy to Nowa Zelandia została ponownie odkryta przez brytyjskiego podróżnika Jamesa Cooka. Od tego czasu przynależała ona do Commonwealthu. W 1907 uzyskała status dominium, a w 1947 niepodległość.

Na Nowej Zelandii panuje unikalny, chłodny klimat morski. Charakteryzuje się on stosunkowo chłodnym latem i dość łagodną zimą. Stwarza to doskonałe warunki do produkcji najlepszych odmian winorośli i win.
Jednakże winiarstwo na wyspie ma stosunkowo krótką historię. Pierwsza winnica oraz pierwsze krzaki winorośli zostały zasadzone dopiero w 1818 roku. Niestety, przewidywany wówczas szybki rozwój winiarstwa nie nastąpił ze względu na spadek cen win europejskich, na który wpływ miało zniesienie ograniczeń importowych i prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Prawdziwy rozwój winiarstwa wiązać należy z początkiem lat 60' XX wieku.

Nowa Zelandia posiada kilkanaście obszarów winiarskich obejmujących obszar dwóch wysp - Północnej i Południowej. Rozpostarte są one na przestrzeni około 1600 kilometrów, między 36 a 45 stopniem szerokości. Na Wyspie Północnej panuje cieplejszy klimat - umiarkowany morski. Zbliżony on jest i porównywany do panującego we francuskim Bordeaux. Wyspa Południowa jest chłodniejsza. Warunki tu panujące porównywane są do tych występujących w Burgundii.
Na Wyspie Północnej występuje 5 podstawowych obszarów winiarskich:

 • Northland i Auckland
 • Gisborne
 • Waikato i Bay of Plenty
 • Hawkes Bay
 • Wairarapa
Natomiast na Wyspie Południowej występują
4 obszary:
 • Marlborough
 • Central Otago
 • Nelson
 • Cantenbury
Na Nowej Zelandii uprawia się różne szczepy winorośli. Nie posiada ona jednak swoich szczepów endemicznych. Do najpopularniejszych należą odmiany białe. Uprawia się tu głównej mierze Sauvignon Blanc (42% zbiorów), Pinot blanc (17%), Chardonnay (14%), Riesling i Gewurztraminer (ok. 17 %). Wyrób czerwonych win obejmuje zaledwie 10% całej produkcji. Najczęściej wykorzystuje się tu takie szczepy jak: Pinot Noir, Cabernet Sauvignon oraz Merlot. 

5 komentarzy :

 1. Najlepsze SB na świecie , szczególnie to z Malborough

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe:) a jakas degustacja mi umknela?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, wina Nowozelandzkie są niezwykle interesujące w smaku. Szczerze polecam. Nie, raczej żadna degustacja Cię nie ominęła ;)

   Usuń
 3. Maleńki błąd... Pinot Noir (17%) we wzmiance o winach BIAŁYCH :)

  OdpowiedzUsuń