poniedziałek, 8 października 2012

Pinot Gris (Pinot Grigio)

Pinot Gris (pinot grigio) należy do moich ulubionych białych szczepów. Winogrona cechują się dość ciemną skórką co wpływa również na kolor wina. Może być on znacznie głębszy niż innych winach białych - od złotego, przez jasno miedziany do delikatnych odcieni różu.
Szczep ten daje wina dość łagodne w smaku. Odznaczają się one stosunkowo niską kwasowością oraz delikatnymi nutami zapachowymi. Wyczuć można subtelny posmak owoców tropikalnych, brzoskwiń lub pomarańczy.

Skąd pochodzi nazwa szczepu? Jej genezy należy szukać we francuskim słowie "pinot", które oznacza szyszkę oraz przymiotnika "gris", co jest określeniem koloru tj. szarego.

Winorośle uprawia się głównie we Włoszech (szczególnie w regionach północnych), USA, Francji, Niemczech i Austrii. Jednym z najsłynniejszych win produkowanych z tego szczepu jest Pinot Grigio z włoskiego regionu Veneto.

Wina wyprodukowane z Pinot Grigio różnią się bardzo w smaku i kolorze w zależności od tego gdzie zostały wyprodukowane.
Te pochodzące z Alzacji odznaczają się bogatym smakiem i kwiatowym bukietem. 
Niemieckie Pinot Gris mają zazwyczaj bogatszy, niż te francuskie,smak oraz bukiet. Charakteryzują się również dobrze zrównoważoną  kwasowością i słodyczą.
Te wyprodukowane w amerykańskim stanie Oregon mają średnią moc. Ich kolor przechodzi od żółtego do wpadającego w odcień miedzi. Możemy wyczuć w nich owocowy aromat: gruszek, jabłek i melonów.

Jednakże do moich ulubionych należy pinot grigio, który produkowany jest na Półwyspie Apenińskim. Ich korpus jest znacznie lżejszy. Są one również znacznie jaśniejsze w kolorze niż te produkowane w innych regionach świata. Odznaczają się również większą kwasowością.
Wina pochodzące z tego szczepu uważane są butelkuje się i wprowadza na rynek dość wcześnie - w ciągu 4-12 tygodni po fermentacji.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz