poniedziałek, 11 listopada 2013

"Filozofia Wina" - recenzja

        "Ostatecznie pozostaną dwie istoty - Bóg i wino"
                                                                    (Filozofia Wina s. 13)Polski rynek wydawniczy nie należy do ubogich w publikacje poświęcone winiarstwu, winom, etykiecie związanej z winem czy enologii. Co jakiś czas ukazują się nowe i interesujące pozycje wydawnicze. Czasem jednak pojawiają się książki, które już kiedyś zostały wydane, teraz jednak stają się dodatkowo uzupełnione, bogatsze w pewne treści.
Do takich pozycji należy "Filozofia Wina", wydana w tym roku przez "Studio Emka". Książka ta została wzbogacona o niezwykle piękne ilustracje oraz ciekawy tekst Sandora Marai zatytułowany „Rzecz o węgierskich winach”. 


"A nade wszystko nie zabraniaj sobie miłości. I wina"
                                                                                 (Filozofia Wina s. 120)

Współczesne wydanie "Filozofii Wina", prócz znamiennej wartości słowa pisanego, bez najmniejszych wątpliwości "cieszy oko". Ozdobiona niezwykle pięknymi fotografiami, pozwala przenieść się w magiczny świat win przedstawiony, strona po stronie, przez autora.
Bela Hamvas, bo o nim mowa, to osoba określana, nie tylko w świecie winiarskim, jako postać wybitna. Jego życie, jak wielu osób urodzonych na przełomie XIX i XX wieku, nie należało do najłatwiejszych i było niezwykle burzliwe.
Przyszedł on na świat w 1897 roku na Węgrzech. Był on był wybitnym pisarzem, poliglotą, historykiem filozofii, eseistą oraz filozofem kultury. Burzliwe losy nie pozwoliły mu skupić się wyłącznie na pisaniu, lecz rzuciły go na fronty dwóch Wojen Światowych. Po wojennej zawierusze, ten niezwykle płodny autor, otrzymał zakaz od komunistycznych władz, na publikowanie. Aby móc się utrzymać pracował jako robotnik.


"Wszystkie wina należą wprawdzie do jednego bóstwa, ale każde z win ma swojego jedynego, niepowtarzalnego ducha (...)" 
                                                                                (Filozofia Wina, s. 49)


„Filozofia wina” jest jednym z jego dział. Powstała ona w 1945 roku, podczas pobytu Hamvasa nad Balatonem. Książka ta dzieli się na trzy, analogicznie powiązane ze sobą części. "Metafizyka", "Natura" oraz "Ceremonia" wina w niezwykle obrazowy sposób przybliżają nam nie tylko wino oraz jego złożoną naturę, lecz przede wszystkim człowieka. Człowieka pijącego wino. Autor w niezwykle barwny sposób opisuje jego filozofię, nastawienie do świata oraz sposób bycia.
W opinii Hamvasa świat dzieli się na narody wina oraz na narody wódki. Narody wina określa on jako ludy skłaniające się ku tradycji oraz genialne, narody wódki oskarża zaś o bałwochwalstwo. Wino to subtelność oraz umiar, zaś wódka jest temu przeciwstawna.

"Możesz więc pić wszędzie i nigdy się nie ukrywaj. Jeśli będziesz się ukrywał staniesz się jak to smutne ciało kobiety, która nawet w noc poślubną nie zdjęła koszuli (...). Powtarzaj sobie: teraz piję wino i nic poza tym mnie nie obchodzi. (...). " 
                                                                                (Filozofia Wina, s. 120)

Uważam, iż książka ta powinna stać się pozycją obowiązkową na półce każdego kto wino lubi  i ceni. Ale nie tylko. Tak naprawdę to książka dla każdego. Ta pouczająca podróż po świecie win, w rzeczywistości odkrywa przed nami prawdziwą naturę człowieka.
Tytuł: Filozofia Wina
Autor: Bela Hamvas
Wydawnictwo: Studio EMKA
Rok Wydania: 2013 

Dostępna również w wersji audiobooka  
(czyta Marek Kondrat).

Książkę otrzymałam od wydawcy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz