niedziela, 24 listopada 2013

Andrzej Strzelczyk i degustacja dla blogerów.

Kameralne degustacje w towarzystwie profesjonalistów nie zdarzają się ostatnio zbyt często. Z tego powodu z dużą dozą ciekawości podeszłam do zaproszenia na "Degustację dla blogerów", która odbyła się w zeszłą sobotę (23 listopada) w Hotelu Mammaison Le Regina w Warszawie.
 Było naprawdę kameralnie. Zaledwie 12 uczestników + dwóch gospodarzy: Jacek Taranko oraz Andrzej Strzelczyk, dwukrotny Mistrz Polski Sommelierów.
Czym jeszcze odznaczało się to spotkanie? Z pewnością bardzo przyjazną i spokojną atmosferą. Jednakże, przede wszystkim, możliwością gruntownego skupienia się na prezentowanych winach. Dużą wartością, którą niosło ze sobą to spotkanie, było zorganizowane go w charakterze seminarium. Z tą różnicą, że osoby degustujące nie pełniły wyłącznie roli biernych słuchaczy. Każdy miał możliwość wypowiedzenia się oraz zadawania pytań. Nikt nikogo nie poganiał, co umożliwiło nam na bardzo dokładne zapoznanie się z prezentowanymi winami.
"Degustacja dla blogerów" była tzw. degustacją w ciemno, w czasie której mieliśmy możliwość zapoznania się z 12 etykietami. Nie wiedząc nic na ich temat mogliśmy zdać się jedynie na nasze zmysły oraz wiedzę, która, z pewnością, w dużym stopniu została wzbogacona o pouczający wykład Andrzeja Strzelczyka, który zainicjował nasze spotkanie. W bardzo interesujący sposób podzielił się on z nami swoimi spostrzeżeniami oraz praktycznymi informacjami.
Degustacja w ciemno była bardzo ciekawym przeżyciem. Nie wiedząc jakie wina pijemy, musieliśmy opisać nasze wrażenia wzrokowe, węchowe oraz smakowe. Najważniejsze, były jednak wysuwane przez nas wnioski końcowe. Naszym zadaniem było również, posiadając tylko te informacje, określenie z jakiego kraju (regionu) pochodzi wino oraz z jakiego szczepu powstało.
Było to, bez wątpienia, bardzo pouczające doświadczenie. Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkania!
Na zakończenie chciałabym przekazać podziękowania pomysłodawcom tego przedsięwzięcia, czyli Jackowi Taranko oraz Andrzejowi Strzelczykowi. Podziękowania należą się również importerom, którzy udostępnili nam wina, które mogliśmy zdegustować.

Poniżej zamieszczam ich listę:
 1. MUSCADET SEVRE ET MAINE SUR LIE (LECLERC
 2. IL MARGONE CHIANTI CLASSICO 2006 (VINI E AFFINI) (które uznałam za najlepsze wino panelu)
 3.   IL MOLINO DI GRACE (VINI E AFFINI) 
 4.  VOURVEY SEC, BOUDET 2009 (SOLERA)
 5.  MONTES ALPHA CHARDONNAY 2011 (SOMMELIER DYSTRYBUCJA) 
 6.  JACK RABBIT CHARDONNAY 2012 (ŻABKA) 
 7. CHABLIS CHRISTIAN MOREAU (WINKOLEKCJA) 
 8. MENETOU SALON, H. PELLE 2012 (WINKOLEKCJA) 
 9. GEWÜRTZTRAMINER CA’ERNESTO TRENTINO (MAKRO C&C) 
 10. SERRISTORI CHIANTI (LECLERC)
 11. UGGIANO CHIANTI RISERVA 2007 (ŻABKA)
 12. LE CINCIOLE CHIANTI CLASSICO 2010 (WINEMATES)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz