czwartek, 26 września 2013

Dekantacja wina. Czym jest i w jakim celu się ją stosuje?

Niektórzy uważają, iż dekantacja wina jest wyrazem czystego snobizmu oraz stanowi czynność zupełnie niepotrzebną. Znam wiele osób, które preferują, kiedy wino przelewa im się do kieliszka bezpośrednio, z dopiero co otwartej butelki. Korzystanie z "jakiegoś tam dodatkowego naczynia" uważają za całkowicie zbyteczne.

Bo co właściwie kryje się pod tajemniczym sformułowaniem jakim jest "dekantacja wina"? Cóż... chcąc rozszyfrować je w kilku słowach wystarczy napisać, iż jest to czynność polegająca na przelaniu wina z butelki do innego naczynia (nazywanego dekanterem)


 Metodę tą stosuje się przede wszystkim w dwóch celach:

  1. Napowietrzeniu wina --> sprawia, iż wino zatraca częściowo swoje ostre cechy. Czynność ta pozwala również wydobyć z wina wszystkie jego aromaty. 
  2. Usunięciu osadu z wina --> ma to zastosowanie w szczególności w przypadku win starszych. Często na dnie butelki zbiera się pewna warstwa osadu. Dekantacja ma na celu zapobiegać przedostaniu się zbędnych grudek do kieliszków.
Jak długo należy dekantować wino? 
Eksperci podają, iż dekantacja powinna wynosić od 5 min do 2 godz. przed podaniem.

Jakie wina poddawać dekantacji?
Dekantacji powinno poddawać się, w szczególności, wina stosunkowo młode oraz te, które sklasyfikować można jako bardzo dojrzałe. Można stosować ją również do win, które są mocno skoncentrowane.

Do dekantacji najlepiej nadają się wina czerwone.
Do dekantacji dobrze nadają się takie wina jak: Barolo, Chianti, Montepulciano d’Abuzzo, supertoskany, Syrah, Malbec oraz Cabernet Sauvignon.

Większość win białych zazwyczaj nie wymaga wcześniejszej dekantacji.

Poleca się również poddawać temu procederowi wina z tzw. "niższej i średniej półki cenowej" ponieważ z reguły poprawia ona ich walory smakowe.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz