piątek, 2 listopada 2012

Rioja Saxa Loquuntur Uno 2010

Nazwa: Carmelo Ortega Ezquerro Saxa Loquuntur Rioja Uno
Miejsce pochodzenia: Hiszpania
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Zawartość alkoholu: 14%
Rocznik: 2010
Miejsce zakupu: Lidl (otrzymane w prezencie)
Cena: 22,22 zł
Ocena końcowa: 5/6

"Rioja Saxa Loquuntur Uno 2010Wywodząca się z łaciny nazwa Saxa Loquuntur (tł. mówiące kamienie) nawiązuje do kamienistych winnic „La Pedriza de Tudelilla” i „El Monte”, na których rosną winogrona wykorzystywane do produkcji Saxa Loquuntur. Wina Saxa-Loquuntur produkowane są w bardzo ograniczonych ilościach, a każda butelka ma swój numer. Do produkcji wykorzystywane są jedynie winogrona pochodzące z winiarni, których właścicielem jest winiarz i enolog - Carmelo Ortega, bądź też z takich, których on dogląda i kontroluje. Wino, polecane jest do przekąsek mięsnych i aromatycznego sera. Będzie smakować także z pieczoną cielęciną lub kaczką."


Pierwsze wrażenie całkiem pozytywne. Wino ma bardzo przyjemną i ciepłą barwę. Ładnie prezentuje się w kieliszku. W aromacie jest umiarkowanie intensywne, delikatnie i owocowe. Szczególnie wyczuwalne są tu takie owoce jako wiśnie czy czereśnie.
Podobnie w smaku. Wino jest dobrze ułożone, soczyste. Nie jest ono również nadmiernie kwaskowate. Idealne do picia solo jak i w zestawieniu z potrawami. W tym przypadku widać idealne połączenie jakości do ceny - wino kosztuje zaledwie 22,22 zł. Polecam!

2 komentarze :

  1. Dostępny jeszcze niedawno poprzedni rocznik -2009- był jeszcze lepszy. To chyba jedyne wino z nowej oferty Lidla warte uwagi...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żałuję zatem, że nie miałam okazji spróbować rocznika 2009 ;) Chyba jednak nie jedyne, bo "Amarone della Valpolicella Classico 2008" też można zaliczyć do całkiem udanych.

      Usuń