czwartek, 11 lutego 2016

Wina znad Balatonu i Tokaju w Lidlu czyli powrót win węgierskich.


Od niedawna, w sklepach sieci Lidl, pojawiła się specjalna oferta win węgierskich.Wśród nich królują przede wszystkim te najlepiej rozpoznawalne przez polskich konsumentów tj. Tokaje oraz Egri. Nie jest to jednak wszystko, czego miłośnicy win mogliby się spodziewać. W ramach oferty, na sklepowych półkach, znalazł się również szeroki wybór Rizlingów i Muskatów. W sumie, 24 etykiety w cenie od 9,99 zł do 69,90 zł.Dzięki uprzejmości Lidla otrzymałam do degustacji dwa wina pochodzące z najnowszej kolekcji: Egri Bikaver "TITI 2013, Gal Tibor (27,99 zł) oraz Tokaji Late Harvest Cuvee 2014, Royal Tokaji (27, 99 zł). Tokaj, póki co, czeka na swoją kolei. Na razie, miałam okazję spróbować "Byczej Krwi".
Zaskakujące jest to, że wino po przelaniu do kieliszka nie zachwyca barwą. Lekko rozwodniona czerwień nie kojarzy mi się z rubinowoczerwonym trunkiem, który pamiętam z wyjazdów na Węgry. W nosie alkohol dość wyraźnie wyczuwalny. Wino nadrabia natomiast smakiem. Dość konkretne, na początku dość alkoholowe,  z wyraźną nutą kwasowości. Z czasem jednak uspokaja się i odsłania swoje owocowe aromaty. Dobrze jest je uprzednio zdekatnować. 

Niebawem, (23 marca) obchodzić będziemy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - warto więc z tej okazji sięgnąć po wina znad Balatonu i Tokaju. 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz