Choć Nerello Mascalese to bardzo stara, sycylijska odmiana winorośli w naszym kraju pozostaje słabo rozpoznawana. Sycylia, pod kątem win, kojarzy się przede wszystkim z charakternym Nero d'Avola czy przepełnioną słodyczą Marsalą. Kiedyś, na jednej z angielskich stron winiarskich, spotkałam się ze nawet ze stwierdzeniem, że gdyby Nerello Mascalese było człowiekiem z krwi i kości miałoby zapewne kompleks "młodszego brata" :)
Nerello Mascalese uprawiane jest w prowincjach Messyna i Catania. Uważa się jednak, że najlepsze winorośle pochodzą z podnóża Etny. Bogata w mikroelementy gleba wulkaniczna sprzyja ich dojrzewaniu. Szczep ten, na obszarze znajdującym się wokół tego majestatycznego wulkanu, uprawiany jest od 1543 roku. Właśnie wtedy został on wydzierżawiony plantatorom
winorośli przez władcę Sycylii. Warto jednak zauważyć, iż pierwsze informacje dotyczące Nerello pochodzą z
1760 roku. Została ona wówczas opisana przez Domenico Sestini w dziele Memorie
sui vini siciliani.
Eksperci uważają Nerello za winorośl szlachetną, z której
tworzy się wina o wysokiej zawartości alkoholu (od 13 do 15 %). Szczep ten odznacza się dużą głębią i
złożonością. Wina z niego otrzymane są zazwyczaj dobrze zbilansowane, mają wyjątkowy, szczególny aromat i dość wysoką
kwasowość.
W ostatnią sobotę, na zaproszenie Akademii Kulinarnej Whirlpool miałam okazję spróbować 5 różnych etykiet:
- Benanti Etna Rosso DOC 2013 - odznacza się przyjemnym rubinowym kolorem. Nie jest on jednak tak intensywny jak przy pozostałych, degustowanych tego dnia, winach. W smaku dość skondensowane i alkoholowe. Bardzo wyraźnie wyczuwalne taniny. Posiada delikatny posmak suszonych owoców i wanilii.
- Benanti Nerello Mascalese Etna Rosso DOCG 2012 - wyczuwalne są w nim nuty dymne. W ustach sporo kwasowości, dobre taniny. Wino jest bardzo soczyste i świeże.
- Benanti Nerello Cappuccio DOCG - bardzo podobne do poprzedniego wina, jednak smaki są w nim znacznie bardziej skoncentrowane i wyraziste.
- Benanti Serra della Contessa 2011 - według mnie najlepsze wino wśród tych, które mieliśmy okazję degustować. W nosie przypomina inne znane włoskie wino - Barolo. W ustach wyczuwalna jest doskonała koncentracja i taniny. Do tego aromaty czerwonych owoców i przypraw korzennych. Polecam!
- Passopisciaro Rosso Terre Siciliane IGT 2011 - wino jest zarazem charakterne i elegancie. Charakteryzuje się najlepszym kolorem ze wszystkich degustowanych win. W tej butelce zawarty jest niemal cały potencjał, który reprezentuje Nerello Mascalese.
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz