niedziela, 28 lutego 2016

Kulinarna Bologia - wspomnienia z podróży


Sztuka kulinarna stanowi ważny element każdej kultury. Historia Italii była nadzwyczaj skomplikowana. Kraj ten znajdował się pod różnymi strefami wpływów, które stale się zmieniały Znajduje to odzwierciedlenie w życiu mieszkańców Półwyspu Apenińskiego na co dzień. Republika Włoska jest państwem niezwykle zróżnicowanym, czego nie każdy jest świadomy. Gdy myślimy o kuchni włoskiej jako integralnej całości, najczęściej i najogólniej określamy ją jako domową, smaczną i sytą. Jest ona zatem wypadkową używania naturalnych składników, narodowej gościnności oraz prostoty. 

Każdy zna potrawy takie jak pizza czy pasta. Czy wiemy jednak, iż w każdym regionie przygotowuje się je na inny sposób i z wykorzystaniem innych składników? Na Południu i na Sycylii bardzo popularne jest serwowanie pizzy, która usmażona została uprzednio  w głębokim tłuszczu (wł. pizza fritta). Dużym powodzeniem cieszy się także pizza alla norma, której głównymi składnikami jest ricotta salata oraz smażone bakłażany (melanzana fritta). W daniach kuchni południowych Włoch  spotkamy często  kaszę kuskus oraz orientalne przyprawy. Jadąc na Północ, np. do Lombardii będziemy mieli natomiast okazję skosztować różnorodnych potraw, których głównym składnikiem jest ryż. Najbardziej popularny jest ryż arborio - to z jego użyciem przygotowuje się m.in. risotto.


Przy okazji tego wpisu chciałabym przyjrzeć się kuchni regionu Emilia-Romania. Stolicą regionu jest Bolonia. Miasto to, po włosku, często okrasza się takimi przymiotnikami „rossa” i „grassa” co oznacza czerwona i tłusta. Pierwsze określenie odnosi się do przeważającego koloru budynków, natomiast drugie z nich tyczy się miejscowej kuchni. Taka bowiem jest Bolonia. Wita nas wspaniałymi potrawami, które charakteryzują się różnorodnością smaków i pożywnością. Nie jest to kuchnia, którą określić można mianem "lekkiej". Na jej rozwój duży wpływ miało powstanie w mieście uniwersytetu. Jest to bowiem najstarszy uniwersytet w zachodnim świecie. Utworzony został w 1088 roku. Uczyli się na nim oraz wykładali ludzie pochodzący z różnych regionów Włoch i zakątków świata. Każdy z nich starał się wnieść coś do tradycyjnej miejscowej kuchni, co zaowocowało jej obecną formą.

To Bolonia właśnie jest stolicą tortellini, lasagne, makaronu tagliatelle, mortadeli oraz prawdopodobnie najbardziej znanego włoskiego sosu mięsnego czyli ragù alla bolognese. Kuchnia ta charakteryzuje się w dużej mierze wykorzystaniem mięsa wołowego i wieprzowego oraz makaronów jajecznych.

Z flagowym potrawami wiąże się wiele miejscowych legend. Tortellini były ponoć wzorowane na kształcie pępka pięknej bogini Wenus. Inna opowieść tyczy się natomiast najbardziej znanego jajecznego makaron – tagiatelle. Według niej stworzony on został na podobieństwo długich, kręconych włosów Lukrecji Borgia z okazji ceremonii  jej zaślubin z księciem Ferrary, Alfonso I d’Este

Oryginalny sos boloński to istna bomba kaloryczna. Przygotowuje się z wykorzystaniem mięsa wieprzowego, wołowego i cielęcego, które podsmaża się następnie na słoninie i maśle. Później doprawia się go odpowiednio czerwonym winem, pomidorami i przyprawami.


Sztandarową potrawą kuchni bolońskiej są tortellini, które wypełnia się farszem z mięsa wieprzowego, szynki parmeńskiej, mortadelą, Parmigiano Reggiano, jajkami oraz gałką muszkatołową. Podaje się je tradycyjnie w wywarze z rosołu.

Mówiąc o makaronie, nie można nie wspomnieć o zielonej lasagne bolońskiej (wł. le lasagne verdi alla bolognese), które są odmianą klasycznej lasagne. Aby uzyskać ten kolor do ciasta dodaje się drobno posiekany szpinak.

Znaną i lubianą potrawą jest także cotoletta alla bolognese. Jest to panierowany w jajku i bułce tartej kotlet cielęcy, który następnie podsmażany jest na maśle. Gotowe kotlety pokrywa się następnie cienkimi plasterkami szynki i sera parmezan, a potem gotuje się w bulionie i sosie pomidorowym.
Kuchnia bolońska to jednak nie tylko mięsne potrawy. Najbardziej znanym miejscowym deserem jest certosino di bologna. To ciasto, które przygotowuje się z wykorzystaniem owoców kandyzowanych, orzeszków pinii, migdałów, miodu, cynamonu, anyżku i czekolady. Istna rozpusta!


Bardzo ciekawą i smaczną potrawą kuchni Emilii-Romanii jest ciesząca się dużą popularnością w całych Włoszech – piadina romagnola (piada). Jest to podawany na ciepło cienki placek z mąki pszennej z różnorodnymi farszami. Piadinę określić można jako włoską tortillę.
 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz