sobota, 31 października 2015

Taste Italy - z winami dookoła Włoch


W zeszłym tygodniu (22 października) w warszawskim Hotelu La Regina odbyła się degustacja zatytułowana Taste Italy - z winami dookoła Włoch. Pojawili się na niej producenci poszukujący importerów, restauracji oraz mediów chcących nawiązać z nimi współpracę.
Regiony które zostały zaprezentowane w czasie wyżej wymienionej wystawy to: Apulia, Toskania, Piemont, Emilia-Romania, Veneto, Marche, Umbria, Sycylia oraz Abruzja. Niemal cała Italia w jednym miejscu! Dla mnie ta degustacja była wręcz wydarzeniem idealnym i oczywiście nie mogło mnie tam zabraknąć. Trudno byłoby mi wybrać swojego faworyta - wszystkie etykiety, które miałam okazję spróbować, oceniam jako dobre oraz bardzo dobre.

Kilka winnic urzekło mnie jednak i to właśnie nim chciałabym poświęcić ten wpis:

CORVEZZO

Powyższa winnica znajduje się w malowniczej miejscowości Cessalto, w regionie Veneto (pol. Wenecja Euganejska). Jej centralne położenie sprawia, iż określana jest ona jako miejsce wręcz idealne dla osób, która chciałyby potraktować ją jako miejsce wypadowe w celu zwiedzania okolicy pod kątem okolicznych zabytków oraz miejscowości.
Wina w niej produkowane są w większości organiczne, a przy ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie tradycyjne metody. W czasie degustacji zaprezentowane zostały cztery etykiety:
 • Organic Prosecco Extra Dry DOC Treviso Terre Di Marca Vintage 2014
 • Prosecco DOC Treviso Extra Dry Nv
 • Pinot Grigio IGT Delle Venezie Vintage 2014
 • Sauvignon Vintage 2014 

Bardzo dobrze oceniam oba Prosecco. Są niezwykle rześkie i orzeźwiające. Dodatkowo, ich delikatny, lekko owocowy posmak sprawia, iż chce się do nich wielokrotnie powracać. Właśnie takie powinno być wino produkowane z tego szczepu. Do tego warto wspomnieć, iż bąbelki dość długo utrzymują się w kieliszku. Dlaczego warto po nie sięgnąć?...  po prostu jest pyszne!

W przypadku Sauvignon i Pinot Grigio warto wspomnieć, iż nie są to typowe wina, które kojarzą nam się z winami pochodzącymi z tych szczepów. Wyjątkowe położenie winnicy oraz metoda produkcji sprawia, iż wina te nabierają ciekawego smaku. Z pewnością - kiedy pojawią się na szerszą skalę w polskich sklepach warto po nie sięgnąć i po prostu spróbować. Polecam!
VILLA BUCHER & WIEGNER WINE

W tym miejscu zaprezentowane zostały wina pochodzące z Umbrii (Villa Bucher) oraz z Sycylii (Wiegner Wine). Tak, rozpiętość geograficzna bardzo duża, ale reprezentant tylko jeden :)
Choć czytelnicy tego bloga wiedzą, że jestem miłośniczką win pochodzących z Sycylii, tym razem uwagę zwróciłam na etykiety pochodzące z regionu słabo rozpoznawalnego w Polsce tj. Umbrii. Moim faworytem okazał się:
 • Terre Dei Castelli - Rosso Umbria IGP 2013

Dominują w nim orzechy migdałowe i czerwone owoce. Bardzo aromatyczne, nieco ciężkie z wyraźnymi taninami. Finisz długi oraz lekko pikantny. Potężne i eleganckie wino o dużym potencjale starzenia.


FOSSO CORNO VINI

Dzięki degustacji win z tej winnicy miałam okazję zapoznać się z Abruzją. Ten leżący w centralnej części Półwyspu Apenińskiego region graniczy z Marche, Moliese oraz Lacjum. Abruzja to region rolniczo-przemysłowy.

Winnica umiejscowiona jest w  dolinie Roseto degli Abruzzi w prowincji Teramo. Bardzo spodobały mi się ich etykiety - nawiązujące do zwierząt występujących w okolicznym parku krajobrazowym. Uważam, iż na szczególną uwagę zasługuje:
 • Mayro Montepulciano d'Abruzzo DOC 2013 
W zapachu wyczuwalne są śliwki oraz wiśnie. Wino to charakteryzuje się dobrą strukturą oraz tanicznością. W smaku wyczuwalne są przede wszystkim korzenne przyprawy oraz czerwone owoce. Polecam!


 

Serdecznie podziękowania dla Taste ITaly Gawęda, Trzaskalska Sp.j. za możliwość wzięcia udziału w degustacji. Do zobaczenia w przyszłości! 

2 komentarze :

 1. Niestety liczne obowiązki w tym roku nie pozwoliły mi uczestniczyć, ale obiecałem sobie, że za rok koniecznie zaliczę tę imprezę, a i kolejną w tym roku muszę, bo moją winiarską pasję ostatnio zaniedbuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie. Tym bardziej, że to bardzo przyjemna pasja :)

  OdpowiedzUsuń