niedziela, 4 października 2015

Budapeszt. Gdzie warto się wybrać, co zjeść, co wypić ? - poradnik


Budapeszt należy do jednych z moich ulubionych miast Europejskich. Jego mieszkańcy mogą nazywać siebie prawdziwym szczęściarzami - jest bowiem jedyną europejską stolicą, będącą jednocześnie ogromnym uzdrowiskiem termalnym, posiadającym oficjalny status ośrodka leczniczego (został on nadany przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk w 1934 r.). Znajdziemy tu zatem baseny z wodami leczniczymi (otwarte sezonowo) oraz kąpieliska ze źródłami termalnymi (otwarte cały rok). 
Do moich ulubionych, bez wątpienia, należą Kąpieliska Termalne Szechenyi (są one położone w centrum Parku Miejskiego). Składa się na nie 15 krytych basenów oraz 3 duże baseny zewnętrzne (moim ulubionym jest ten w którym znajdują się stanowiska umożliwiające kuracjuszom grę w szachy:)). Woda, która zasila baseny, jest bogata w składniki mineralne: sód, magnez, fluor i wapń. Kąpiele tu są polecane przede wszystkim osobom mającym problemy ze stawami oraz po operacjach. Dodatkowo  dla kuracjuszy dostępnych jest 10 różnych saun. Znajdują się tu również małe, indywidualne wanny, w których można zażyć leczniczych kąpieli. Jest to jeden z niewielu tego typu obiektów w Budapeszcie, w którym mogą się razem kąpać kobiety i mężczyźni. Zazwyczaj na węgierskich basenach jest wprowadzony podział na płeć.
 
Osobom, które odwiedzą stolicę Węgier w okresie letnim polecam kompleks basenów położony na Wyspie św. Małgorzaty tj. baseny Palatinus. Budapeszt to nie tylko miejsce dla osób lubiących wylegiwać się w ciepłych wodach termalnych. Znajduje się tu również wiele miejsc, w których możemy m.in. uprawiać sport i jednocześnie odpocząć od codziennego hałasu i pośpiechu cywilizacji. Spragnionym uroków natury polecam w szczególności Park Miejski - Városliget oraz Park Ludowy - Népliget.
Park Miejski składa się nie tylko z zadrzewionych alejek, lecz obejmuje również ogród zoologiczny, staromodne wesołe miasteczko oraz sztuczne jezioro (w lecie można popływać na wynajętej łódce, zaś zimą pojeździć na łyżwach). Najbardziej znanym fragmentem Parku Miejskiego jest Plac Bohaterów (znany również jako Plac Milenijny), na którym stoi pomnik upamiętniający najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych dla kraju władców. Nie można zapomnieć również o Zamku Vajdahunyad, który znajduje się w pobliżu sztucznego jeziora. Powstał on w 1896r. Budowla jest konglomeratem kopii budynków historycznych. W jego skład wchodzą budynki wybudowane w stylu romańskim, renesansowo-barokowym i gotyckim. 
Park Ludowy mieści się między dzielnicami Józsefvaros oraz Köbánya i ograniczony jest ulicami: Ullöi ut., Könyves Káláman ut. i Köbanyái ut. Na terenie parku znajduje się Planetarium.


Węgry znane są również ze swojej doskonałej kuchni. Króluje tu papryka, mięso (wołowina i wieprzowina) oraz dania mączne. Na stołach w restauracjach, prócz tradycyjnej soli i pieprzu znajdziemy mieloną słodką paprykę. Do salami bardzo często również dodaje się mieloną paprykę... cóż... dzień bez jej posmaku to dzień stracony :) Co do restauracji to mogę polecić kilka miejsc w których skosztujemy najbardziej znanych węgierskich dań w rozsądnej cenie.

  • Frici Papa Kifőzdéje (http://www.fricipapa.hu/)

To restauracja położona przy Kiraly utca 55, VII Dystrykt.
Serwowane są tu flagowe dania kuchni węgierskiej, takie jak paprykarz z piersi kurczaka, gulasz wołowy gotowany w czerwonym winie oraz naleśniki Gundel. Ponadto, każdego dnia pojawia się kilka dodatkowych dań, które przygotowywane są ze składników sezonowych. Proszę pytać o menu w języku polskim - znacznie ułatwia składanie zamówienia :)


  • Rákóczi Grillház (www.rakoczigrillhaz.hu)
Nie sposób jej przeoczyć. Znajduje się przy Rákóczi út 57a, a jej klimatyczny wygląd oraz wystrój przyciąga uwagę. Jest to restauracja type "all you can eat" czyli "jesz ile chcesz". Za 2.690 forintów można najeść się po uszy (lub pod "korek" jak mawia moja koleżanka). Znajdziemy tu m.in. bar z przekąskami na zimno, grill gdzie jedzenie przygotowywane jest na specjalne zamówienie klienta (wszystko w cenie) oraz specjalny bufet z deserami. Napoje dodatkowo płatne!
Węgry są krajem winiarskim, także polecam spróbować miejscowych win. Muszę jednak przyznać, że mogą pochwalić się również bardzo dobrymi piwami. W szczególności polecić mogę markę "Soproni". Jest to najpopularniejsza odmiana piwa produkowanego w Sopron i należącego do Heinekena.


W Budapeszcie na każdym kroku znaleźć można wine bary. Są to takie miejsca, które kocham miłością pierwszą i nieskalaną. Te budapesztańskie odkryłam kilka lat temu w czasie mojej pierwszej wizyty w tym mieście. Do moich ulubionych należy:
  • Tokaji Borozó
Mała winiarnia, położona przy pętli tramwajowej w pobliżu Mostu Małgorzaty. Swojska, klimatyczna i tania. Lokal znajduje się w podziemiu. Wszystko urządzone w drewnie, ściany z cegieł. Niech nikt nie mówi mi, że wygląd miejsca w którym pijemy nie ma znaczenia. Przy barze można dostać Tokaj oraz Egri bikavér w kilku różnych odmianach, a aktualna oferta znajduje się w gablocie. Wino leje się tu z kija, a ceny śmiesznie niskie :)
Węgierskiego chyba nigdy się nie nauczę...
Andrzej Rosiewicza śpiewał: "Gdybym wydał się za Czeszkę, umarłbym ze śmiechu!". Cóż... obawiam się, że gdybym zamieszkała w Budapeszcie groziłoby mi to samo. Takie nazwy nasi południowi sąsiedzi mają na sklep obuwniczy oraz krawca:1 komentarz :