wtorek, 1 października 2013

Pewne wnioski płnące z ostatniego raportu z Gazety Wyborczej. Jaki kieliszek do wina?

Kilka dni temu, w "Gazecie Wyborczej", ukazał się artykuł podsumowujący wiedzę mieszkańców Polski na temat kultury winiarskiej oraz samych win. Muszę przyznać, iż wnioski z niego płynące są, bez wątpienia, frapujące. Okazuje się zatem, iż statystyczny Polak nie ma zbyt wiele do powiedzenia w tej materii. Wynika z niego, że nasza wiedza ogranicza się zazwyczaj do kilku znanych zasad.

Niestety... Polska w dalszym ciągu pozostaje krajem gdzie spożycie wódki i piwa przewyższa konsumpcję wina. Na szczęście, statystyki z roku na rok zmieniają się, na korzyść tego ostatniego. Może nie staniemy się winiarską potęgą, brak nam jeszcze odpowiednich tradycji. Jednakże wino z roku na rok zyskuje, na coraz większej popularności.

Jedną z niezwykle interesujących konkluzji, jest to, iż stosunkowo dużym problemem okazuje się dla nas dobór odpowiedniego kieliszka do danego wina:
"Zaledwie co 20 rodak jest w stanie wymienić po jednej odmianie winorośli białej i czerwonej. Ponad 60 proc. nie wie albo nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego różnią się kieliszki do białego i czerwonego wina. 5 proc. ankietowanych przez TNS Polska uważa wręcz, że stoi za tym spisek handlowców, którzy chcą nas naciągnąć na ekstra wydatki."
Cóż... uważam, że warto zatem rozwiać pewne wątpliwości i w przystępny sposób określić w jakim naczyniu powinno się serwować określony rodzaj wina. A jest to sprawa niezwykle istotna! Nie tylko ze względów estetycznych, lecz praktycznych.
Tylko odpowiednio dobrany kieliszek wydobywa pełnię smaku, aromatu oraz niepowtarzalny charakter wina. Naukowo potwierdzono, iż kształt kieliszka oddziałowe również  na zróżnicowane  związki znajdujące się w winie oraz odczuwalnie zmienia jego aromat i smak. Nie oszukujmy się.  Kieliszki do wina nie powinny być dodatkowo barwione bądź grawerowane. Najodpowiedniejszym materiałem do ich wykonania jest cienki kryształ.

WINA CZERWONE:

ZASADA OGÓLNA:
Serwujemy w kieliszkach dużych i pękatych. Taki kształt naczynia pozwala na jego odpowiednie napowietrzenie.
Wino nalewamy do 1/3 wysokości. 

Kieliszek do „Bordeaux”


Idealny dla takich win jak, Cabernet Sauvignon, Merlot czy Shiraz (złożonymi, eleganckimi, o określonej zawartości garbników).
Zawężona szyjka pozwala na jak najdłuższe utrzymywanie się skoncentrowanym aromatom.Kieliszek do "Burgundów"
Doskonale sprawdzi się przy winach ze szczepu Pinot Noir.
Dzięki kieliszkowi w kształcie "gruszki" daje się możliwość na "oddychanie" winom bardziej dojrzałym jakościowo. Aromaty koncentrują się u wylotu czarki. Zwężona szyjka zapobiega również przedwczesnemu zwietrzeniu wina.
Kieliszek do Sherry i PortoSherry podaje się przed posiłkiem. Można podawać w nim równie likiery i aperitify.
Kieliszek do sherry może mieć nieznacznie krótszą nóżkę i bardziej pękatą czarkę.
Alkohol napełniamy do 1/3 wysokości.
Kieliszek do Madery
Madera jest mocnym winem deserowym. Dzięki odpowiedniemu kształtowi kieliszka - charakteryzującego się szeroką szyjką o uwypuklonych brzegach i rozszerzającej się ku górze, najlepiej ujawni swe walory smakowe oraz wizualne.
Kieliszek do Beaujolais Budową przypomina kieliszek do "Burgundów". Jest jednak znacznie niższy. Taka budowa jest spowodowana tym, że nie powinien on koncentrować aromatów w złożonym winie, lecz odpowiednio eksponować świeże, młode oraz kwiatowe aromaty (charakterystyczne dla tego typu win).

 WINA BIAŁE:

ZASADA OGÓLNA:
Podaje się w kieliszkach mniejszych oraz smuklejszych od tych, przeznaczonych do win czerwonych. Jest to spowodowane tym, iż wino białe nie wymaga dodatkowego napowietrzenia. 
Alkohol nalewa się do 1/2 wysokości kieliszka.

Kieliszek do lekkich białych win  powinien mieć zwężoną średnicę i wąską szyjkę. Dzięki temu aromaty w sposób bezpośredni przenoszone wprost do nosa, zaś wino bezpośrednio oddziałuje na kubki smakowe.


Cięższe, charakteryzujące się większą złożonością, wymagają odpowiedniej przestrzeni w kieliszku. Z tego powodu kieliszek do nich przeznaczony powinien posiadać cieńszą nóżkę o bulwiastej czarce oraz nieco poszerzonym „kominie”. Dzięki temu, zapachy i aromaty będą już należycie napowietrzone.
  WINA MUSUJĄCE:

Do nich idealnie nadają się kieliszki wysokie, smukłe, wąskie i na wysokiej nóżce. Dzięki temu dłużej utrzymują się w nich bąbelki. Zapobiega również nadmiernemu nagrzewaniu się trunku. 
Wino nalewamy maksymalnie do 2/3 wysokości.


WINA RÓŻOWE:

Serwujemy w kieliszkach wąskich, o cienkiej nóżce. Charakteryzują się one wypukłą czarką, o delikatnie zaokrąglonej ściance oraz lekko zwężonej szyjce.
Pozwala to zapobiegnąć nadmiernemu nagrzewaniu czarki dłonią.
KIELISZEK DEGUSTACYJNY:

 

Model uniwersalny.
Przeznaczony dla uczestników degustacji, sommelierów, kiperów oraz kelnerów. Charakteryzuje się on zaokrągloną oraz nieznaczenie zwężoną czarką. Powinna być ona osadzona na stosunkowo niedługiej nóżce. 


W jaki sposób trzymać kieliszek?
Należy trzymać go za nóżkę. Dzięki temu można uniknąć ogrzewania wina dłonią.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz