sobota, 28 grudnia 2013

Wino musujące, szampan....? Przygotowania do Sylwestra czas zacząć!

Wkrótce Sylwester. Zapewne większość z nas punktualnie o północy powita Nowy Rok z butelką szampana bądź wina musującego w ręku, aby wraz ze znajomymi uczcić nadejście Nowego Roku. Uważam, że to doskonała okazja by przyjrzeć się nieco bliżej najpopularniejszym w naszym kraju winom musującym oraz szampanom w celu określenia podstawowych różnic między nimi. W końcu bąbelki bąbelkom nie równe... ;) Przy powitaniu Nowego Roku utarło się mówić, że z tej okazji otworzymy butelkę szampana. Prawda jest jednak taka, iż mówiąc "szampan", bardzo często sięgamy po butelkę jednego z tańszych "win musujących".


Prawdziwy szampan jest winem musującym produkowanym w Szampanii, czyli regionie winiarskim położonym wokół Reims i Épernay (mniej więcej 150 km na wschód od Paryża). Jakiekolwiek inne wina musujące zgodnie z regulacjami unijnymi nie mają prawa do korzystania z tej nazwy, więc szampanami nie są. Najprościej rzecz ujmując: wino musujące jest po prostu rodzajem wina, zaś szampan jest jednym z rodzajów wina musującego.

I tu od razu pojawia się odpowiedź na to popularne pytanie -wino musujące to rodzaj wina a szampan jest jednym z rodzajów win musujących. Szampany powstają we francuskim regionie Szampanii i powstają według ściśle określonych procedur. Ale obok szampanów jest cała masa innych win musujących – cava (nie kawa), prosecco, lambrusco itp.

Wina musujące stanowią idealną alternatywę dla tych, którzy nie chcą wydać zbyt wiele na bardzo kosztownego szampana. Wina musujące są obecnie popularne na całym świecie. 
Produkuje się je na kilka sposobów:
  • Metoda klasyczna (tradycyjna).
Wykorzystując metodę podobną przy produkcji szampana, polegającą na przeprowadzeniu wtórnej fermentacji w butelce. Sutkiem tego jest musowanie wina.
  • Metoda zbiornikowa.
Wykorzystując metodę polegającą na przeprowadzeniu wtórnej fermentacji nie w butelkach, lecz w wielkich zbiornikach. Jest ona znacznie prostsza i tańsza. Należy jednak pamiętać, że wina powstające przy jej zastosowaniu charakteryzują się znacznie mniejszą pienistością oraz trwałością.
  • Saturacja.
Najprostszy i najtańszy sposób produkcji win musujących to saturacja, czyli nasycenie wina dwutlenkiem węgla. Wino takie następnie korkuje się i zabezpiecza przed wystrzeleniem korka drutem. Kosztują one niewiele i prawdę mówiąc większość spośród tych win nie jest godne polecenia.  • FRANCUSKIE WINA MUSUJĄCE
Szampany
W Szampanii produkuje je się z trzech szczepów. Należą do nich Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Produkowane są metodą klasyczną, którą w powszechnym przekonaniu wynalazł mnich Dom Pérignon.
Produkcja szampana jest obłożona ściśle określonymi przepisami, które wyróżniają go spośród innych win musujących. W szczególności jego produkcję charakteryzuje: ściśle określony obszar uprawy, regulowany sposób uprawy, ograniczenia wielkości zbiorów z jednostki powierzchni, ręczne zbiory winogron, dokładne wyciskanie następujące szybko po zbiorze, fermentacja wina w butelkach.

Cremant
Posiadają niższą zawartość dwutlenku węgla od szampanów oraz mają bardziej kremową strukturę. Wytwarza się je metodą tradycyjną z różnych odmian winogron.


  • HISZPAŃSKIE WINA MUSUJĄCE
Cava 
Najwięcej win tego typu produkuje się w Katalonii. Produkuje się ją metodą tradycyjną - tzn. w taki sam sposób jak szampana. Lecz w jej wypadku wykorzystuje się głównie regionalne, hiszpańskie odmiany winogron. Do najpopularniejszych należą macabeo, xarel.lo oraz parellada. Cavy zazwyczaj są prostsze i słodsze w smaku od szampanów.

  • WŁOSKIE WINA MUSUJĄCE
Większość włoskich win musujących, wytrawnych oraz półsłodkich, powstaje w zamkniętych kadziach (wł. metodo charmat). Wyjątkiem jest Asti Spumante, które poddawane jest jednemu tylko procesowi fermentacji w kadziach i dzięki temu zachowuje delikatną słodycz oraz jedyny w swoim rodzaju aromat winogron z odmiany Moscato.


Lambrusco 
Jest to czerwone wino (choć niekiedy występuje w odmianie białej) musujące wywodzące się z regionu Emilia-Romania. Jest słynne ze swojej obfitej piany, którą wytwarza musując. Obecnie coraz popularniejsze staje się Lambrusco w swej wytrawnej odmianie, która odznacza się delikatnym drożdżowym posmakiem oraz lekko gorzkim finiszem. Produkuje się je przy zastosowaniu tzw. metody Charmat (w zamkniętych kadziach).

Prosecco

Jego ojczyzną jest Wenecja Euganejska (Veneto). Nie przechodzi fermentacji w butelce, lecz w dużych hermetycznie zamkniętych zbiornikach. Dopiero potem, pod ciśnieniem, przelewa się je do butelek. Produkuje się je zatem przy użyciu tzw. metody Charmat. Odznacza się delikatną kwasowością oraz owocowym posmakiem. Jest lekkie i delikatne. To jedno z moich ulubionych win musujących!

Asti
Wywodzi się z Piemontu. Z winogron Moscato Bianco produkuje się Asti oraz Moscato d'Asti. Asti to wina typu spumante (musujące), które odznaczają się niską zawartości alkoholu (ok. 8-9%) oraz średnią lub dużą zawartością cukru i kwasu. Moscato d'Asti to najczęściej wina typu frizzante (delikatnie musujące). Mają niższą zawartość alkoholu (czasem tylko 4%), cukru, oraz nieco inną teksturę.

  • NIEMIECKIE WINA MUSUJĄCE
Sekt
Niemieckie wina musujące produkowane są z reguły metodą fermentacji w kadzi, rzadziej w butelkach przy wykorzystaniu, najczęściej gron typu Riesling, Pinot Blanc, Pinot gris lub Pinot Noir.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz