piątek, 8 lutego 2013

Côtes du Rhône Primeur

Nazwa: Côtes du Rhône Primeur
 Rodzaj: Grenache & Syrah
Miejsce pochodzenia: Francja
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Zawartość alkoholu: 12,5 %

Rocznik: 2012
Miejsce zakupu: Lidl
 Cena: 14,99 zł
Ocena końcowa: 5/6


Tym razem na warsztat postanowiłam wziąć kolejne wino z Lidla. Tym razem jest to kupaż dwóch popularnych szczepów: Grenache oraz Syrah. Grenache dość często mieszany jest z innymi szczepami (poza tym, na południu Francji rzadko produkuje się jednogatunkowe wina). Charakteryzuje się niewielką ilością garbników i niezbyt intensywną barwą.
Jednak w połączeniu ze szlachetnym Syrah otrzymaliśmy ciekawie prezentujące się w kieliszku i przyzwoite w smaku wino.

Côtes du Rhône Primeur ma dość intensywną barwę. Zapach jednak jest delikatny, alkohol nie jest mocno wyczuwalny. Również w smaku jest bardzo przyjemne. Posiada, lubianą przeze mnie, lekką nutę owocową. Wyczułam m.in wiśnie, lukrecje i jagody. Pomimo tego, że jest to wino wytrawne w smaku wyczuwa się delikatną słodycz. Garbniki bardzo delikatnie wyczuwalne w tle. Zatem pod względem budowy jest to klasyczne Côtes du Rhône.
Polecam. 

3 komentarze :

 1. Czy polecałaby Pani komuś w połowie lutego Beaujolais Nouveau ? Chyba nie końca,prawda ? Przecież z Cotes du Rhone Primeur jest tak samo. To młode wino wypuszczane w listopadzie .Nadaje się do picia ,powiedzmy umownie 'natychmiast'...W styczniu jeszcze do przyjęcia. W lutym już słabiuteńkie. W marcu bez przyjemności chyba żadnej. A przepisy mówią, że do końca maja wogóle musi być 'zdjęte' z rynku.
  Nie dziwi więc ,że zapach delikatny,alkohol niewyczuwalny,słabe garbniki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiedziałabym raczej, że wino to jest dość lekkie ponieważ zawiera relatywnie dużo grenache. Ah, czyli 31 stycznia wino to według Pana jeszcze nadaje się do picia, ale po 1 lutym już nie bardzo :] Ja nie widzę przeciwwskazań. Najważniejsze jest to by picie danego wina sprawiało przyjemność, a z tym tak właśnie było.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ah,kalendarz nie jest absolutnie wiążącym czynnikiem. Ale sam upływ czasu już tak.
  Proszę wrócić jeszcze raz do mojego pytania z pierwszej linijki komentarza. Albo inaczej : proszę sobie wyobrazić ,że nagle wczoraj "obudziła się" Pani by zaproponować/polecić Beaujolais Nouveau 2012...

  OdpowiedzUsuń