piątek, 22 lutego 2013

the 1st annual tasting of Portuguese Wine


Hotel La Regina w Warszawie powoli staje się jednym z najpopularniejszych miejsc gdzie organizuje się branżowe degustacje win. W zeszły piątek (tj. 15 lutego) uczestniczyłam w zorganizowanym tam "the 1st annual tasting of Portuguese Wines". Na wydarzenie to zaprosił nas "Magazyn WINO" we współpracy z "Portugalski świat".


Dzięki degustacji miałam okazję bliżej poznać Portugalię, będącą przecież znanym producentem wysokiej jakości win. Niestety, klient masowy z tym krajem kojarzy głównie Porto i Maderę czyli wina bardzo słodkie i wzmacniane. Te słynne wzmacniane wina są wizytówką portugalskiego winiarstwa i znane są na całym świecie

Co warto wiedzieć o Portugalii? Między rokiem 1908 a 1929 status RD (Regioes Demarcadas) otrzymały regiony Bucelas, Colares, Carcavelos, Dao, Madeira, Setubal i Vinho Verde. W latach 1979/80 status ten otrzymały regiony Bairrada, Algarve i Douro (w odniesieniu do win stołowych, nie związanych z Porto). Od momentu wejścia Portugalii do Unii Europejskiej obowiązuje status DOC. Na chwilę obecną według zasad klasyfikacyjnych najlepsze wina portugalskie maja status DOC oraz IPR. Posiadają go m.in.: 

 • Vinho Verde
 • Douro 
 •  Dão
 • Bairrada
 • Bucelas
 • Colares,
 • Carcavelos
 • Setubal
 • Region Alentejo (Alentejo ma 8 subregionów, a wśród nich status DOC posiadają : Portalegre, Borba, Redondo i Reguengos i Vidigueira).  
    
  Warto zauważyć, że Portugalczycy przywiązani są do swych rodzimych szczepów. Tworzą one doskonałe kupaże ze szczepami międzynarodowymi (takimi jak merlot czy cabernet sauvignion) jak i innymi lokalnymi szczepami portugalskimi. Tradycyjne winnice portugalskie to mieszanka niezliczonych szczepów. Wiele lat temu winiarzom zależało przede wszystkim na osiągnięciu jak największej wydajności z winnicy. Wina produkowano więc bez jakichkolwiek regulacji jakościowych. Obecnie bardzo wiele się zmieniło.
         Do najsłynniejszych czerwonych szczepów zalicza się:
 • Touriga national --> Daje wina o wyraźnie wyczuwalnych owocach, o mocnych, ale eleganckich, krągłych taninach, które sprawiają, że wino ma duży potencjał starzenia.
  Touriga franca --> doskonale znosi klimat charakteryzujący się gorącymi suchymi latami i chłodnymi mokrymi zimami. Robione z tego szczepu wina charakteryzują się znakomitym bukietem. W mieszankach nie dominuje, za to przynosi długi, przyjemny finisz.
  Tinta roriz --> w Hiszpanii szczep ten nosi miano tempranillo. Wcześnie dojrzewa dając głęboko ciemne finezyjne wina z dobrą długą końcówką.
  Tinta barocca --> silny szczep pozwalający wyprodukować naprawdę duże ilości doskonałych słodkich, esencjonalnych i bardzo ciemnych winogron. Stosowany by zwiększyć objętość mieszanek.

  Najsłynniejsze szczepy białe:


  Alvarinho--> Daje wina mocniejsze niż pozostałe szczepy. Dlatego zwykle używany jest do produkcji win jednoszczepowych. Tłuste, miękkie i bardzo mineralne z aromatami owoców, kwiatów, orzechów. Takie, które mogą poczekac na wypicie nawet kilka lat.

  Loureiro --> Daje wina mocne o pełnym ciele, pacnące, od cytrusowych po kwiatowe. O trwałym smaku.
  Arinto -->Daje wina o trwałym smaku, pełnym, zharmonizowanym i świeżym. Z aromatem owocowo- roślinnym.
  Azal --> Daje wina o jasnym, zielonkawym kolorze, niezbyt mocne, świeże, aromatyczne o pięknie zbudowanym harmonijnym ciele.

  
 Co miałam okazję próbować w czasie degustacji?
 1. Quinta do Cardo Touriga Nacional Reserve 2009, DOC Beiras, João Correa/ Nuno do Ó. 
Jest to wino czerwone i wytrawne. Przeważa w nim szczep: touriga nacional. Kolor rubinowy z delikatnymi refleksami. W smaku mocne, wyraziste. Bardzo dobre

   2. Casa da Urra 2009, VR Alentejo, Paolo Nigra.

Czerwone wytrawne wino. Zbudowane na: aragones, alicante bouchettrincadeira, alfrocheiro, touriga national. Kolor przyjemny, intensywny. W zapachu wyczuwalna delikatna owocowa nuta. W smaku bardzo dobre. Szczególnie polecam.

   3. Valle Pradinhos 2007, VR Trás-os-Montes, Rui Cunha 

Wino czerwone, wytrawne. Bazuje na szczepach: touriga nacional, tinta amarela i cabernet sauvignon. I tym razem wino charakteryzowało się niezwykle intensywną czerwienią. Zauważalne były również delikatne fioletowe refleksy. Lekko owocowo-waniliowa nuta smakowa. Dzięki temu wino wydawało się słodsze w smaku od poprzedników. Duży plus.
   
      4. Quinta das Marias Encruzado „Barricas” 2010, Peter Viktor Eckert

Doskonałe białe wytrawne wine. Zbudowane na szczepie encruzado. W zapachu delikatne, lekko słodkie. Podobnie w smaku. Wino dość mineralne. 
Dodatkowo, w czasie degustacji mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych wyrobów garmażeryjnych. Znalazły się wśród nich doskonałe szynki długo dojrzewające, wędzone wędliny, sery (owcze, kozie), miody, konfitury, aromatyczne oliwy i chleby.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz