czwartek, 17 listopada 2016

Moja Sycylia - wschodnia część wyspy (część I)

Sycylia moimi oczami (część I) L'immagine della Sicilia agli miei occhi

Taormina.

Słowem wstępu.....

 

Uwielbiam Włochy, ale Sycylia ma dla mnie znaczenie szczególne. W żadnym innym miejscu nie spotkałam się z taką życzliwością, otwartością i radością życia. Jest to najuboższa część Włoch, ale przy tym najbardziej autentyczna i ujmująca. Sycylijczycy nie znają chyba słowa "nie". Są skorzy do długich rozmów a kiedy trzeba - do pomocy. To miejsce do którego chce się wracać :-)
Wschodnia część Sycylii bywa nazywana "gracko-barokową". Jej architektura różni się od pozostałej części wyspy, na której rozwój większy wpływ miała kultura afrykańska i arabska. W 1693 r. została ona naznaczona tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi w wyniku którego śmierć poniosło bardzo wielu mieszkańców wyspy (ludność Catanii zmniejszyła się z 20 tys. do 4 tys. osób, a Ragusy z 9950 do ok. 5000). 
Wiele miast musiało zostać odbudowanych lub zbudowanych od samego początku (m.in. Syrakuzy czy Noto). Zwiedzając barokowe kościoły, budynki użytku publicznego czy parki niemal na każdym kroku natknąć się można na tablice informujące o tym, iż miejsce to zostało zrekonstruowane po Terremoto del Val di Noto del 1693. Część miast została odbudowana w niemal identycznej formie, część zaś zupełnie od podstaw zgodnie z zasadami baroku sycylijskiego (styl ten z jednej strony ma cechy charakterystyczne dla baroku europejskiego, takie jak przesyt krzywizn i ornamentów, z drugiej strony wyróżnia się na tle ówczesnej architektury dynamizmem oraz wykorzystaniem masek czy puttów). Efekty tego okresu w sztuce i architekturze możemy podziwiać obecnie na ulicach wielu sycylijskich miast.

 

CATANIA


Piazza del Duomo w deszczu :)
Katedra skąpana w słońcu
Kręte uliczki odchodzące od Via Etnea

Podróż po wschodniej Sycylii najlepiej zacząć od Catanii. Miasto położone jest zaledwie 5 km od Portu Lotniczego Fontanarossa. Catania stanowi swoisty tygiel kulturowy. Jeden z mieszkańców w rozmowie ze mną określił je jako "jedyny taki tygiel na Sycylii, który respektuje inne kultury, umie z nimi współżyć i czerpać od siebie wzajemnie". Słowa te doskonale odzwierciedlają klimat tego miejsca. Co warto zobaczyć? Punkt centralny (jak w każdym mieście we Włoszech) stanowi Piazza del Duomo. W jego centrum usytuowana jest katedra di Sant'Agata (znajdują się w niej relikwie świętej), fontanna dell'Elefante (przedstawia słonia dźwigającego egipski obelisk - symbol miasta), budynek ratusza - Palazzo del Municipio, dawne seminarium Chierici oraz Porta Uzeda - brama wybudowana w 1696 r. dla połączenia Via Etnea z dzielnicą portową Catanii.
Jedną z najbardziej ruchliwych ulic jest Via Etnea. Prowadzi przez centrum miasta i ma ok. 3 km długości. Znajdują się przy niej liczne sklepy, gelaterie (lodziarnie) i caffeterie. Kierując się na północ od Duomo prowadzi ona do Giardino al Borgo, urokliwego ogrodu w którym roi się od rodziców z dziećmi i par zakochanych :-)
Tuż za piazza del Duomo, bezpośrednio za Fontana dell'Amenano zbudowaną w 1867 r. znajduje się słynny targ rybny - miejsce piękne i makabryczne. Targ czynny jest codziennie od godz. 7.00 do godz. 14.00. Oprócz niezliczonych gatunków ryb i owoców morza, dostać tam można też świeże warzywa i owoce np. tak egzotyczne jak opuncje figowe czy słynne czerwone pomarańcze rosnące tylko na Sycylii.(Moro, Tarocco i Sanguinello to sycylijskie trio odmian wyróżniających się intensywnie czerwoną barwą miąższu. Uprawiane są one w prowincji Enna, Catania oraz Siracusa w południowo-wschodniej części Sycylii.). Drugi taki targ (Vucciria) znajduje się dopiero w Palermo


 

ACIREALE

Nie jest to obowiązkowy punkt podróży, ale miasteczko jest z pewnością warte zobaczenia. Acireale oddalone jest zaledwie 15 min koleją od stacji Catania c.le.  

Urokliwe widoki z Giardino

 

TAORMINA

Miasto położone jest na północ od Catanii. Jest to jeden z najbardziej znanych sycylijskich kurortów. Turystów z całego świata spotkać tu można o każdej porze roku. Spacerując wąskimi uliczkami na każdym kroku natknąć się tu można na ekskluzywne butiki i sklepy z pamiątkami. Z założenie nie za bardzo przepadam za tego typu miejscami, jednak wszechobecny blichtr rekompensują zapierające dech w piersiach widoki :-)
Taormina zachwyca niewątpliwie niesamowitym krajobrazem (jest położona na szczycie wzgórza o wys. 250 m .n.p.m). Prawdziwym przeżyciem jest również sam dojazd do miasta - wiodą do niego wąskie i bardzo strome uliczki (chociaż w tej konkurencji wygrywa bezapelacyjnie Ragusa Ibla!). W samej Taorminie warto przejść się Via Teatro Greco, wąskiej uliczce prowadzącej do teatru antycznego z IV w p.n.e. Następnie Via Don Giovanni Bosco oraz Corso Umberto. Przy tej drugiej mieści się Duomo oraz Porta Catania i Arcipretura di Taormina.
 
Na miejscu warto spróbować miejscowego specjału - deserowego wina wzmacnianego o smaku migdałowym tj. Vino alla Mandorla.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz