piątek, 14 czerwca 2013

O Gruzji słów kilka oraz współpraca z Bomex

W dniu dzisiejszym nawiązałam współpracę z firmą Bomex. Zajmują się oni dystrybucją win w Polsce. Firma ta posiada długą tradycję. Na rynku funkcjonują od 1997 roku. Są jednym z pierwszych prywatnych przedsięwzięć w branży winiarskiej po zmianie systemu politycznego w naszym kraju.
Osoby chcące bliżej zapoznać się z ich portfolio zapraszam do odwiedzenia sklepu internetowego: www.sklep.winaimport.pl
Obecnie, w swojej ofercie posiadają wina pochodzące z Argentyny, Chile, Francji, Gruzji, Hiszpanii, RPA, Mołdawii, Niemiec, Portugalii, Węgier oraz Włoch.

Dzięki uprzejmości firmy otrzymałam do przetestowania dwa wina gruzińskie.
Jest to propozycja niezwykle interesująca, ponieważ wina pochodzące z Gruzji, w dalszym ciągu, pozostają niedocenione w naszym kraju. A, szkoda! Gruzja, bowiem, jak wiadomo, należy do najstarszych regionów winiarskich na świecie.

Tradycyjne szczepy gruzińskie nie są zbyt dobrze rozpoznawalne na Zachodzie. Do najważniejszych zaliczyć można:


 • Rkatsiteli (białe) jest to najważniejsza biała odmiana winogron gruzińskich. Odznacza się wysoką kwasowością i daje wina o mocnym, intensywnym bukiecie.
 • Saperavi (czerwone) w Gruzji to najważniejsza czerwona odmiana. Z tego szczepu uzyskuje się czerwone wina, które nadają się do dłuższego starzenia. Saperavi to szczep, który ma duży potencjał. Produkuje się z niego wina o wysokiej zawartości alkoholu. Dość często wykorzystuje się go do mieszania z innymi, słabszymi odmianami.
 • Mtsvani (or Mtsvane) (białe)
 • Alexandrouli (czerwone)
 • Tsolikauri (białe)
 • Tetra (białe)

Do najważniejszych regionów winiarskich należą natomiast:
 • Kachetia – największy i najważniejszy region winiarski w Gruzji, położony na wschód od stolicy kraju. W Kachetii wyróżnia się 25 mikroregionów, w tym 14 ma status uznanych apelacji.
 • Kartlia – region położony na wschodzie kraju. Jedyna uznana apelacja to Ateni słynąca z win musujących atenuri.
 • Imeretia – stanowi II pod względem wielkości upraw region winiarski w Gruzji. Znajduje się tu tylko jedna uznana apelacja – Swiri (Sviri) dla białych win wytrawnych.
 • Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia – drugi pod względem prestiżu region uprawny. Położony w północnej części kraju. Winnice na stromych zboczach muszą być uprawiane niemal wyłącznie ręcznie. Apelacje Khvanchkara i Tvishi.
 • Adjara - region położony na południowych wschodzie, nad Morzem Czarnym.

Wracając jednak do win, które otrzymałam do wypróbowania to w otrzymanej paczce znalazłam dwa czerwone wina pochodzące z regionu Kakheti.
 1. Wino Amulet, szczep Saperavi (czerwone wytrawne)
 2. Wino Kartuli Vazi Kindzmarauli, szczep Saperavi (czerwone półsłodkie)
Zapraszam wkrótce na noty degustacyjne. Znajdą się w nich szczegółowe informacje na temat otrzymanych win oraz moja subiektywna ocena.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz