czwartek, 22 grudnia 2016

Sycylia - część III (Ragusa)

Jednym z najciekawszych miejsc, które odwiedziłam w tym roku na Sycylii jest niewątpliwie Ragusa. Miasto to - podobnie jak większość miejscowości położonych we wschodniej części wyspy - zostało zniszczone w czasie wielkiego trzęsienia ziemi w 1693 roku. Wówczas część jego mieszkańców postanowiła przenieść się w nowe miejsce, położone na płaskowyżu (Ragusa Superiore). Pozostali zdecydowali się natomiast na odbudowanie miasta w jego poprzedniej lokalizacji (na niższym wzgórzu). Ta część określana jest dziś mianem Ragusa Ibla.

Ragusa Ibla nie została odbudowana w swoim poprzednim kształcie, lecz w - popularnym wówczas - stylu barokowym.Co warto zobaczyć...? Z pewnością Duomo di San Giorgio! (przy piazza Duomo piłam najlepsze sycylijskie caffe latte!)

I tu mała konkluzja - w każdym włoskim mieście/miasteczku jest jakieś Duomo [wł. katedra], które z pewnością warto zobaczyć. Wpływy kościoła - w przeszłości, dziś jest to już mniej zauważalne - były bardzo silne i niewyobrażalne było by jakaś społeczność miejska nie posiadała swoich budynków sakralnych....a wiadomo - czym większa i piękniejsza budowla, tym zamożniejsi musieli być mieszkańcy danego miejsca. Chcąc pokazać swoją pozycję na tle innych miast czy regionów przeznaczali swoje majątki na wyposażenie kościołów, katedr itd. Szczególnie widoczne jest to w większych miastach portowych. Miłośnikom zwiedzania kościołów polecam szczególnie Genova (Genuę). Tam hasło "zastaw się a postaw się" widoczne jest na każdym kroku. O przysłowiowe "pokazanie się" rywalizowali nawet mieszkańcy pomniejszych bocznych uliczek przy których zlokalizowane są niewyobrażalnie bogate - wprost skąpane od złota - kościoły.
Wracając jednak do Ragusy :) ....
miłośnikom przyrody polecam Giardino Ibleo. Można się w nim schować przed upałem, odpocząć na jednej z ławek wpatrując się w panoramę zagajników i pagórków.
Do pozostałych - najważniejszych zabytków miasta - zalicza się m.in. barokową Cattedrale di San Giovanni Battista, barokowy kościół Santa Maria dell'Itria, Muzeum Archeologiczne, XIX wieczny kamienny most Ponte Vecchio oraz znajdujący się w pobliżu miasta XIV wieczny Castello di Donnafugata
Warto dodać, że w 2002 roku zabytkowe centrum Ragusy (wraz 7 innymi miastami doliny Val di Noto) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz