poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Pieczona dynia

Pieczona dynia. To ostatnimi czasy hit mojej kuchni. Za co ją lubię? Jest wszechstronna. 
Z pieczonej dyni przygotować można doskonałą zarówno pastę kanapkową, jak i mus czy pożywną zupę. Sprawdzi się również jako farsz do pierogów czy naleśników. Natomiast, jeśli w trakcie pieczenia dodamy do niej odrobinę miodu i cynamonu otrzymamy ciekawy gorący deser - idealny na jesienne wieczory.
 

PIECZONA DYNIA
Składniki:
-dynia (najlepiej hokkaido)


Z umytej dyni usuwamy pestki z gąbczastą częścią. Skórkę zostawiamy. Dynię kroimy na kawałki (jeśli jest niewielkich rozmiarów możemy, po przekrojeniu na pół, upiec ją w całości) i układamy, skórką do dołu, na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 przez ok. 45 min. Upieczona dynia powinna być miękka i kremowa.

niedziela, 24 sierpnia 2014

Aperol

Uwielbiam Aperol. Nie jest niestety popularny w naszym kraju - szerzej znany jest szczególnie wśród osób, które miały okazję spędzać wakacje lub mieszkać we Włoszech. W Polsce Aperol  odszukać możemy na półkach niektórych dobrze zaopatrzonych sklepów z alkoholem lub w sklepach z włoskimi produktami. Niestety, jego cena jest zazwyczaj znacznie wyższa niż w kraju jego pochodzenia... 

Aperol charakteryzuje się słodko-gorzkim smakiem i intensywnym pomarańczowym zabarwieniem. Stanowi bazę dla jednego z popularniejszych włoskich drinków czyli "aperol spritz" (o którym pisałam już w zeszłym roku).

Aperol odznacza się niską zawartość alkoholu tj. 11%. Jego dokładny skład nie jest jednak znany. Wiadomo jednak, że jest on połączeniem kilku różnych ziół i korzeni, które nadają mu interesujący posmak pomarańczy i rabarbaru. 

Aperol można pić solo, jednak najlepiej sprawdzi się jako składnik drinków. Poniżej przedstawiam moje ulubione koktajle alkoholowe z jego udziałem:

  • APEROL ORANGE:
aperol 40ml, sok pomarańczowy, kostki lodu

Szklankę wypełniamy kostkami lodu, wlewamy aperol i dopełniamy sokiem pomarańczowym, delikatnie mieszamy. Podajemy od razu.

  • APEROL CRANBERRY:
aperol 40ml, sok żurawinowy, kostki lodu

Szklankę wypełniamy kostkami lodu, wlewamy aperol i dopełniamy sokiem żurawinowym, delikatnie mieszamy. Podajemy od razu.

  • APEROL SODA
aperol 40ml, woda sodowa, kostki lodu

Szklankę wypełniamy kostkami lodu, wlewamy aperol i odrobinę wody sodowej, delikatnie mieszamy. Podajemy od razu.

  • APEROL ITALIAN SLING
aperol 40ml, gin 30ml, sok pomarańczowy, woda sodowa

Szklankę wypełniamy kostkami lodu, wlewamy aperol, gin, wodę sodową oraz sok pomarańczowym do smaku, delikatnie mieszamy. Podajemy od razu.





 


środa, 13 sierpnia 2014

Degustacja win rumuńskich.

Po krótkiej przerwie zapraszam na kolejną relację ze spotkania z winem. Tym razem zostałam zaproszona (przez rodowitego Włocha) na poznanie win pochodzących z Rumuni. Degustacja odbyła się w dość kameralnym gronie - w niewielkim sklepie Wino i Kawa u Gianfranco, który mieści się przy al. Jana Pawła II 45a. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników włoskich smaków - można zaopatrzyć się tu w typowe produkty pochodzące z Półwyspu Apenińskiego m.in. oliwy, dżemy, makarony, wina, sosy itd.

Muszę przyznać, że lubię kameralne degustacje. Dają one możliwość na nieograniczone rozmowy z producentem/importerem oraz dogłębne poznanie degustowanych win i regionów w których są one produkowane. 

Wielkie podziękowania należą się zarówno importerowi (Marius Navodaru), jaki i właścicielowi sklepu. Jako typowi włosi zapewnili nam niezapomnianą atmosferę, wspaniałe opowieści, doskonałe jedzenie i oczywiście bardzo dobre wina. 



W czasie degustacji mieliśmy okazję spróbować 5 etykiet, które znajdują się obecnie w ofercie importera VINARTE.

1. Castel Starmina - Riesling 2013, dry

Wino to określiłabym jako stosunkowo proste, nieskomplikowane. Nos przyjemny, w ustach odrobinę kwaskowate. Wyczuwalne są nuty owoców cytrusowych. Dość długi finisz. Nie podałabym go solo, natomiast z pewnością doskonale komponowałoby się z owocami morza, rybami.

2. Cuvee D'Excellence - Riesling 2012, dry

Ten Riesling bardziej zapadł mi w pamięć niż poprzednik. W nosie wyczuwalne są delikatne nuty owoców cytrusowych. W ustach mniej kwaskowate niż poprzednik. Jest tutaj zarówno elegancja, jak i równowaga, dobra struktura i subtelność.

3. Cuvee D'Excellence - Sauvignon Blanc, 2012, dry

Mój faworyt wśród win białych. W zapachu lekko kwaskowate, w ustach już bardziej mineralne - odrobinę słodkawe. Wyczuwalne są lekkie nuty jabłek i gruszek. Długi finisz i dobra struktura. Chętnie sięgnę po nie raz jeszcze. Dobre zarówno solo jak i w towarzystwie serów czy owoców morza.  




4. Castel Bolovanu- Cabernet Sauvignon, 2011, dry

Całkiem dobry reprezentant Caberntet Sauvignion. Jego ciemno-rubinowa barwa dobrze prezentuje się w kieliszku. W nosie wyczuwalne są aromaty czerwonych owoców. W ustach nieco cierpkie. Dobra struktura.
Nie podałabym go jednak solo. Uważam, że doskonale wzbogaci smak serwowanych do niego dań.
 
5. Price Matei - merlot 2009, dry   

Ostatnie wino jakiego mieliśmy okazję próbować. Dobrze jest poddać je uprzednio dekantacji. Uwolni wtedy wszystkie swoje walory smakowe. W nosie nuty wanilii przeplatają się z aromatami czekolady. W ustach odrobinę bardziej słodkie niż poprzednik. Dobra struktura, budowa i balans.